ZAPRASZAM CIĘ DO GABINETU:
- w każdym miejscu na świecie – ONLINE – połączenie przez specjalistyczna platformę do psychoterapii ONLINE
- w Płocku:
Kolegialna 10, lokal 104, piętro 1
z angielskiego – Eye Movement Desensitization and Reprocesing
W 1987 r Francine Shapiro zauważyła, że powtarzające się szybkie ruchy gałek ocznych wykonywane w połączeniu z konkretnymi myślami/wspomnieniami zmniejszają intensywność dyskomfortowych odczuć i poziomu stresu wobec doświadczeń, które je wywołały. Na podstawie tej obserwacji i dalszych badań, powstał system psychoterapii do pracy z silnymi emocjami, negatywnymi myślami i reakcjami ciała.
Objawy jakich doświadcza pacjent, w EMDR są rozumiane jako pozostałości po trudnych sytuacjach z naszego życia – tych przeszłych jak i teraźniejszych. Gdy stykamy się z sytuacją lub okresem w naszym życiu, które nadmiernie obciążają naszą psychikę, wtedy nasz umysł czasami radzi sobie z nimi „odcinając” nas od tych doświadczeń, blokując przetwarzanie informacji składających się na całe doświadczenie tej sytuacji. Ten sposób ma na celu chronienie nas, lecz wiąże się z tym, że wszystkie nieprzetworzone informacje mogą być aktywowane w innych, późniejszych sytuacjach, które, racjonalnie rzecz biorąc, nie powinny w nas wzbudzać, aż tak silnych emocji. Jest to skutek nieadaptacyjnie przetworzonych informacji dotyczących określonego wydarzenia. To składa się na doświadczenie emocjonalnego cierpienia.
Przetwarzanie informacji powinno zatem prowadzić nasz mózg w stronę takiego rozwiązania, które będzie dla nas zarówno zdrowe, jak i adaptacyjne (czyli niewzbudzające cierpienia). Terapia EMDR stwarza możliwości właśnie takiego – korzystnego dla nas adaptacyjnego przetworzenia informacji.
Terapia EMDR bazując na biologicznych i uniwersalnych dla każdego człowieka mechanizmach może być wykorzystywana zarówno wobec dzieci jak i dorosłych w każdym wieku. Zastosowanie EMDR jest bardzo szerokie, można ją stosować wobec różnego rodzaju problemów m.in. zespołu stresu pourazowego, zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania, uzależnień od substancji psychoaktywnych, zaburzeń osobowości, dysocjacyjnych, jak też i wobec interwencji kryzysowej, terapii par i małżeństw czy walce z bólem przewlekłym.
więcej na: https://emdr.org.pl/o-emdr/
Pomagam uzyskać poprawę funkcjonowania między innymi w obszarach takich jak:
Przez pracę ze mną: